Asezare geografica

Aflat în judeţul cu acelaşi nume, Iaşul este al doilea oraş ca mărime din țara noastră după Bucureşti.
Geografic, oraşul Iaşi este situat în estul Moldovei, pe malul râului Bahlui, în Câmpia Moldovei, aflându – se la 73 km de Paşcani, 70 km de Vaslui, 150 km de Suceava, 150 km de Piatra – Neamţ şi 120 km de Bacău.

Legendarul Iaşi este cunoscut ca oraşul celor 7 coline: Cetăţuia, Galata, Copou – Aurora, Bucium – Păun, Şorogari, Repedea şi Breazu.

Pe una dintre aceste coline şi anume pe cea numită Bucium – Păun îşi continuă de peste 150 de ani existenţa Mănăstirea „Tuturor Sfinţilor” Bucium, aşezată în partea de sud – est a Iaşului la o altitudine de 360 m, pe coordonatele geografice 47º06’50” latitudine nordică şi 27º38’21” longitudine estică.

Mănăstirea „Tuturor Sfinţilor” Bucium este situată pe strada Păun, nr. 14,  lângă Drumul Naţional 24, la ieşirea din Iaşi spre Vaslui