Pomelnicul credinciosilor

În biserica ortodoxă, rugaciunea ocupă locul cel mai important pentru a stabili o legătură cu Dumnezeu, dar şi pentru a ne manifesta înaintea divinităţii gîndurile, sentimentele, mustrările de conştiinţă.
Cerând ajutorul Lui Dumnezeu, atât pentru noi cât şi pentru cei dragi ai noştri, împlinim cea mai mare poruncă a creştinismului, porunca iubirii – să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
De aceea, în biserică, rugăciunea credincioşilor şi a preoţilor este o rugaciune comunitară, care îi implică pe toţi, chiar şi pe cei care nu sunt prezenţi la sfintele slujbe. Astfel pomelnicul este exprimarea dragostei atât faţă de cei apropiaţi ai fiecăruia cât şi  faţă de cei care sunt în diferite greutăţi şi probleme.

Pomelnicul pentru vrăjmaşi nu este o rugăciune prin care cerem lui Dumnezeu ca răufăcătorii să  fie pedepsiţi, ci doar să fie îndreptaţi către bine.